Zara Adını Kullanamayacak! - Haberler - Barok Patent - Türkiye'nin Patent Ofisi - Marka Tescil Hizmeti

Zara Adını Kullanamayacak!

Zara Adını Kullanamayacak!

İspanyol giyim devinin 50'yi aşkın ülkede 1681 kez tescil ettirdiği dünya markası 'Zara' için şarkıcı Neşe Zara Beki ile Türk Patent Enstitüsü'ne açtığı 'marka  hükümsüzlüğü' davası, Yargıtay'ca onandı.  Inditex S.A.'nın 2009'da Ankara 2. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davanın dilekçesinde,  şirketin 15 yıl önce 'Zara' markasının Türkiye'de tescili için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvurduğu ve markanın artık Türkiye'de tanındığı belirtilmişti.
 
TPE, İspanyol Zara ile sanatçı Zara'nın hizmetlerinin farklı olduğunu ve isimlerinin tüketiciler nezdinde karışıklığa yol açmayacağını belirterek davanın reddini istemişti.  28 Nisan 2003'te 'Zara' ibaresinin tescili için TPE'ye başvuran sanatçı Zara'nın avukatı da bu ismin müvekkili tarafından 1998'den yılından beri kullanıldığını belirtmiş,  davacı markanın Türkiye'de tanınmış bir marka olmadığını öne sürmüştü.
 
Mahkeme, yargılama sonucunda sanatçının 'Zara' adını 1998'de takma ad olarak aldığını,  daha sonra nüfus kaydına tescil ettirdiğini belirtti. Mahkeme,  sanatçının Inditex'in reklam gücünden haksız biçimde yararlanacağı ve satışlarını artıracağını da kararında açıkladı,  bu nedenle davayı kısmen kabul etti.  Hakim,  sanatçının isminin sadece sanatsal faaliyetlerde kullanılmasına,  diğer alanlarda kullanılmamasına karar verdi.  İspanyol şirket,  mahkemenin kararını temyiz etti.  Ancak Yargıtay  11. Hukuk Dairesi,  mahkemenin kararını onadı.